Faszynowanie, a bezpieczeństwo

Woda jest jednym z żywiołów, nad którymi człowiek od dawna chce zapanować. Natura najlepiej przyjmuje wszelkie naturalne sposoby jej kontrolowania. których jest niewiele. Umacnianie metodą faszynową brzegów rzek i zbiorników jest sposobem na to, aby woda nie wylewała się, poza wyznaczony obliczeniami dla niej teren.

* Pola obowiązkowe

Faszyna – czym jest?

Faszyna jest elementem budowlanym, bardzo często używanym głównie w hydrotechnice oraz melioracjach. Służy do umacniania brzegów oraz skarp zbiorników i rzek. Chętnie budowane są z niej takie budowle regulacyjne jak: płotki i tamy faszynowe. Ze względu na swój naturalny charakter metoda faszynowa przyjęła się wyjątkowo dobrze podczas projektowania regulacji wodnych. Materiał ten jest elementem budowlanym, który składa się z pędów wikliny na przykład wierzb, gałęzi drzew iglastych takich jak sosna, świerk, a także gałęzi drzew liściastych takich jak dąb, leszczyna lub olsza.

Faszynowanie brzegów rzek i zbiorników wodnych – na czym polega?

Jak już wspomniano faszyna stanowi gotowy materiał budowlany wykonany z konkretnych i naturalnych elementów. Powinny one być zarówno giętkie, elastyczne, jak i wytrzymałe. Faszynowanie jest rodzajem przeplotki lub warkocza wykonanego z wikliny. Ta praca może wydawać się bardzo łatwa, jednak wymaga ona sporej ilości działania, wprawy we wplataniu oraz cierpliwości. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie. Wiedza i biegłość osoby, która wykonuje taką pracę, może sprawić, że wykonana zostanie ona dokładnie oraz szybko. Na samym początku wiklinowe witki trzeba pozbawić wszelkich odstających gałązek i dopiero wtedy można tworzyć z nich faszynę. Natomiast faszynowanie brzegów, polega na wbijaniu w odstępach 50-70 cm drewnianych kołków i przeplataniu między nimi faszyny. Należy nadmienić, że oprócz pracy ludzkich rąk, do wykonania tego umocnienia używany jest również sprzęt ciężki, taki jak koparka.

Jak można wzmocnić umocnienie faszynowe?

Jedną z wad tego umocnienia jest trwałość, która wynosi od 2-3 lat. Można żywotność faszynowania przedłużyć poprzez na przykład ułożenie pasma folii od strony brzegu. Inną metodą może być zasadzenie różnych roślin, które będą rozmnażały się na brzegach rzek i zbiorników, tym samym polepszając ich retencję. Rodzaj wybranej metody zależy od wielu czynników, między innymi od miejsca umocnienia.

Faszynowanie stanowi naturalne rozwiązanie zabezpieczenia skarp rzek i zbiorników wodnych, które pokochała natura. Koszty opisywanej inwestycji zależą od wielu elementów, między innymi od długości oraz powierzchni jaką trzeba zabezpieczyć. Po wypełnieniu danych w dostępnym na stronie formularzu. istnieje możliwość otrzymania cennika.